Jak MyBB znosi duży ruch ? Wasze doświadczenia.

Założony przez  Cabura.

Szanowni użytkownicy mogę odkupić aktywne forum za małe pieniądze, ale... Forum chce przenieść na skrypt MyBB i tu pytanie do osób doświadczonych:

Forum średnio 1 raz w tygodniu od kilku tygodni generuje 400 - 500 użytkowników on-line. "W zwykłych chwilach" jest to około 40 - 60 użytkowników on-line. Forum posiada 50 tys postów - 2 tys wątków. Zarejestrowani użytkownicy około 600. Konta nie aktywne są skasowane.

Do skryptu MyBB chce dołączyć plugin google seo + belka z prawej strony, plugin ost aktywne wątki. Jak skrypt MyBB zachowa się przy takim obciążeniu i w jaki serwer powinienem celować ?
hmmm
Konfiguracja - a dokładniej (przykładowo)?
Czym taka standardowa* konfiguracja pod MyBB się różni od ustawień zwykłego serwera?
*pewnie zależy od wielkości forum, ruchu, stylu czy innych rzeczy

Co przykładowo instaluje. Jakieś programy monitorujące ruch forum, archiwizery czy co?
Czemu konfiguracja tak duzo daje?
Dzięki czemu moje forum będzie działać lepiej?
Powiedzmy że wykupiłem sobie VPS i co dalej?
Ja wiem że pewnie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania ale powiedzmy na przykładzie jakiegoś jednego forum co się zrobiło ze ono teraz działa lepiej.

A w moim ostatnim pytaniu chodziło o to czy MyBB w odróżnieniu od innych skryptów działa lepiej z czymś innym np z Linuksem zamiast z Windą i lepiej szukać dostawcy który go posiada.

sorki za moją szczegółowość/ tak już mam
@kompletnylaik:
Konfiguracja VPSa ma tak ogromne znaczenie, bo to "najniższy poziom" jaki można konfigurować - o wiele ważniejszy niż to, czy na poziomie MyBB i jego dodatków coś zostało sknocone czy nie. Na zwykłym, współdzielonym hostingu nie masz wpływu na ustawienia PHP (lub wpływ minimalny) czy serwera www. Poza tym zasoby na takim serwerze również masz na własność, bez obaw, że konto innego klienta zacznie obciążać maszynę, a wtedy będzie problem u Ciebie.

Ogólnie po wykupieniu VPSa masz dostęp do konsoli ssh i tyle. Resztę ustawia się samodzielnie. Mowa tutaj o opcji tańszej tzn. root, gdzie to klient instaluje usługi typu PHP, MySQL itd. Dostępne są też opcje zarządzane, droższe, gdzie firma hostingowa o to dba. Tego jednak nie polecam bo z doświadczenia wiem, że to jest odstawianie totalnej chały - firma kroi klienta, a wrzuca gotowego Direct Admina, w ogóle nie konfiguruje usług itd...

Jeżeli byłbyś zainteresowany skonfigurowaniem VPSa pod jak najlepsze działanie witryn internetowych, to zapraszam do kontaktu via pw.
Czyli VPS to można powiedzieć osobny komputer* z sformatowanym dyskiem gdzie trzeba wszystko zainstalować po swojemu.

*pod tym względem ze masz wykupione tyle a tyle obliczeń na własność czyli tak jak by kupić tyle a tyle mhz procesor z takim a takim ramem i takim a takim łączem internetowym
w przeciwieństwie do normalnego hostingu gdzie dzielisz procesor i łącze z innymi
Dobrze rozumiem?
W takim razie ten VPS musi być nie tani. Ile to miesięcznie wychodzi?
lukasamd - podasz tak dla przykładu jakie koszty generuje twoja strona albo chociaż strona twojej podobna?
PW - mam komunikat że masz wyłączone prywatne wiadomości
VPS to część serwera dedykowanego (czyli właśnie komputera) wydzielona dla Ciebie. W przeciwieństwie do kont wirtualnych, nie jest to postawione bezpośrednio obok siebie. Używana jest wirtualizacja, w ramach jednego serwera jest tworzone wiele maszyn wirtualnych, każda zachowuje się jak osobny komputer (acz w zależności od wirtualizacji są elementy wspólne np. kernel).

Czy to jest drogie czy tanie?
Hm... zależy od firmy w której zdecydujemy się na VPSa no i jego parametrów.
Podobnie jak i hosting wirtualny, jest tu spora rozbieżność cenowa.

Dzięki za info o pw, zapomniałem o tym... już są włączone.
(18.09.2013, 10:21)kompletnylaik napisał(a): W takim razie ten VPS musi być nie tani. Ile to miesięcznie wychodzi?

hostinger ma najtańsze VPS-y, ale jak przekłada się to jakość - nie wiem (nie korzystałem) Mój dedyk to koszt 119zł miesięcznie. Dla mnie drogo.
zadam kolejne pytanie na które nie ma jasnej odpowiedzi ale licze że będzie choć przybliżona:

Pytanie chyba przede wszystkim do ciebie lukaszamd
Powiedz na jak duże fora nadają się poszczególne hostingi. Twoim zdaniem jaka jest górna granica po przekroczeniu której powinno się zastanowić nad zmianą hostingu. Jak duże fora obsługują a z jakimi mogą mieć już problem.

Ile postów / odwiedzin.
jaki ruch lub baza danych to juz dla nich za dużo.

-hostingi darmowe
-hostingi typu xaa poniżej 100zł rok
-hostingi tanie do 360 zł rocznie
-serwery VPS tanie 100zł/miesiąc
-serwery VPS droższe

Wiem że to pewnie zależy od dostawcy jednak tak na oko, generalnie, średnio patrząc.
Nie da się tego wyliczyć.
Zależy od tego jakie pluginy są używane, jak rozkładają się odwiedziny...
Nie ma sensu tak oceniać, weź np. na kwartał jakiś wirtualny i po prostu używaj :)

PS. VPS w cenie 100zł/mc to już drogi VPS.
nie wyliczyć tylko powiedzieć na oko i na pewno się da
robiąc jakąś średnią, zakładając że jest kilka najpotrzebniejszych pluginów lub zakładając ze ich wogóle na forum posiada
to nie jest kartkówka i nie prosze o dokładne podanie jakiejś daty tylko oszacowanie na oko dzięki nabytemu doświadczeniu w tych sprawach

przykładowo:

100 odwiedzin
500
1000
5000

czy tam licząc postowo lub jak tam wolisz
Na oko to wiadomo co... :)

Z własnego doświadczenia?
Ok, a więc... nie da się, ze względu na zbyt dużą ilość przypadków i niewiadomych.
Liczenie odwiedzin w ogóle nie ma sensu, bo nie wiadomo jak się rozkładają. Zupełnie innego hostingu będzie wymagać serwis mający 5000 odwiedzin dziennie rozłożone na całe 24 godziny, a innego taki, który ma taką samą ilość odwiedzin tylko jakieś 10 minut w trakcie dnia.

Jedyne co można powiedzieć, to przy sprawdzaniu osób online co 5 minut, to każdy hosting wirtualny zerwie umowę z klientem / wyrzuci go przy 100 osobach online. To jest już spora ilość żądań.
Widze że tak do niczego nie dojdziemy więc może ustalmy najpierw co wpływa na obciążenie serwera i jak bardzo.
Możesz podać tak mniej więcej?

Z tymi pluginami zapewne chodzi ci o ich zapytania Mysql i pewnie w połączeniu z użytkownikami online odświeżającymi kolejne strony dają największe obciążenie. Co więcej?
Ważna jest wielkość bazy danych?
Ważna jest ilość Kategorii jakie ma forum? Gdzieś czytałem że tak. Jeśli tak to czy ilośc działów i poddziałów ma również znaczenie? Jak duże?
Co jeszcze wpływa na forum?
Waga szaty graficznej? Nie mam pojęcia co jeszcze

--------------

do twojej wypowiedzi na temat twojego forum nawiązywałem
->Serio 100 odwiedzin w ciągu 5minut to dużo?
Myślałem ze wręcz przeciwnie. :huh:
Ty miałes powyżej 1000 na swoim forum.
Myśle że w godzinach szczytu przez dłuższy czas na moim forum może byc kilka razy tyle i w związku z tym zastanawiam się czy byc zadowolonym czy rozpaczać bo nie będzie mnie stać na utrzymanie lepszego serwera za 100zł miesiąc (reklamy na stronie nie wchodzą w grę)
A mnie zastanawia po co Ci w ogóle szacowanie ile odwiedzin wytrzyma dany hosting? Przecież z logicznego punktu widzenia takie wyliczenia są całkowicie zbędne. To tak jakbyś pytał kierowcę po ilu dziurach padną mu opony. “Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyka" - ten cytat pasuje tutaj idealnie.

Zaczynasz stronę od 0 odwiedzin albo na jakimś tanim i w miarę normalnym hostingu z normalną domeną (jeśli strona ma być traktowana poważnie i przyszłościowo), albo na darmowym typu xaa i cba (zazwyczaj fora upadające po 2 miesiącach do klanów CS i innych pierdół). Potem w miarę zyskiwania popularności i/lub wprowadzania nowych, ociężałych skryptów w miarę normalny hosting powinien Cię poinformować o przekraczaniu lub w nieco lepszych nawet o zbliżaniu się do limitów - to sygnał do przenosin na coś lepszego od bieżącego planu. Po przenosinach można by powtórzyć tekst od wyrazu 'Potem'. I tak w kółko...

No chyba że popularność spada i chcesz płacić mniej - wtedy musisz jakoś oszacować czy przenosiny na gorszy plan są możliwe, ale tak jak napisał lukasamd nie zależy to tylko i wyłącznie od odwiedzin, a nawet nie są one aż takie ważne. Bardziej bym się sugerował użyciem CPU/RAM i innymi technicznymi aspektami.
@kompletnylaik:
Destroy666 już wyjaśnił na czym polega problem, więc ja naprawdę nie będę tutaj niczego szacował, bo to nie ma sensu. Faktycznie przez pewien czas na forum, którego byłem administratorem, wchodziło po ponad 1000 osób w czasie 15 minut (bo taki tam jest ustawiony). Była to jednak wyjątkowa sytuacja spowodowana efektem wykopowym. Serwer dał sobie z tym radę bez problemów, ale jak napisałem, to nie jest konto wirtualne tylko VPS, którym sam się zajmuję i wiem co na nim działa. Obecnie na tym samym serwerze jest postawione spore forum na MyBB, które ma znacznie większy ruch. Problemów nie ma z tym żadnych. Z hostingu wirtualnego tak jedno jak i drugie zostałyby już dawno wyrzucone, zaś na VPS typu managed trzeba by dawać kosmiczne kwoty aby pakiet Direct Admin, Apache i MySQL sobie z tym poradziły.

To nie jest kwestia do szacowania.
To jest kwestia, którą się na bieżąco monitoruje i do niej dostosowuje infrastrukturę.
Okej Nie drążę.
Ale odpowiecie na pytania?
Co jest ważne? / czego sie wystrzegać? / co daje duże obciążenie serwera
Na pewno trzeba starać sie redukować zapytania mysql czli lepiej np nie miec sidebara z ostatnimi postami czy czatu
Rozumiem że obrazek an body powinien też być względnie "lekki" bo body sie wczytuje przy każdym odświeżaniu
Co jeszcze?
Czy np slider z javy na jako zmieniające sie logo bardzo obciąża serwer?
Oczywiście mam na myśli kilkadziesiąt osób online
Czy to z kategoriami to prawda? Czy podobnie jest z działami i poddziałami?
na pewno czegoś zapomniałem napisać więc sami wymieńcie co jeszcze ma wpłw


Serio taki hosting w Home.pl za 25zł/mc wywali mnie przy 100 osobach online non stop?
kompletnylaik napisał(a):Na pewno trzeba starać sie redukować zapytania mysql czli lepiej np nie miec sidebara z ostatnimi postami czy czatu

Widzisz, przy pierwszym pytaniu wychodzi multum zależności :D
Zależy... mogą być zapytania, które wejdą sobie spokojnie do wewnętrznego cache serwera bazodanowego, wtedy nawet i 100 z nich nie będzie stanowić problemu, a będą lepszym rozwiązaniem niż np. odczytywanie 100 plików (to jest najsłabszy punkt - operacje wejścia/wyjścia, w tym dyskowe). Słowem, zależy od konfiguracji bazy... Ale sidebar nie musi oznaczać 50 dodatkowych zapytań. Umiejętnie zrobiony, wyciągnie np. ostatnie posty na forum w 1-2 zapytaniach (czasem warto rozbić), niezaleznie od tego, ile chcesz z nich pokazać.

kompletnylaik napisał(a):Rozumiem że obrazek an body powinien też być względnie "lekki" bo body sie wczytuje przy każdym odświeżaniu

Nie ma większego znaczenia. To jest zasób statyczny, serwowany przez serwer www bez ruszania mysql czy php. Raz jest pobierany, a potem powinien być w cache przeglądarki. Tutaj nieco zależy od ustawień serwera www chociażby przez pliki htaccess w Apache - tzn. serwer powinien wysyłać odpowiednie nagłówki aby przeglądarka wiedziała, że pliki graficzne czy css może sobie buforować.

kompletnylaik napisał(a):Czy np slider z javy na jako zmieniające sie logo bardzo obciąża serwer?

JavaScript nie ma znaczenia dla serwera, jest wykonywany po stronie użytkownika.


kompletnylaik napisał(a):Serio taki hosting w Home.pl za 25zł/mc wywali mnie przy 100 osobach online non stop?

Trzymaj się z daleka od molochów typu home/nazwa/1&1/ovh (wirtualne, bo vps/dedyki są ok), to najgorszy możliwy wybór. To są hostingi dla stron-wizytówek, zupełnie nie nadają się na dynamiczne projekty.
"serwera bazodanowego" ??? A co to?
"odczytywanie 100 plików" - chodzi ci o pliki wrzucone przez użytkowników na serwer jako załącznik?
Co jeszcze jest ważne?
Jak z tymi rozbudowanymi forami które maja dużo kategorii i działów?
Home dałem jaki przykład. Chodzi mi bardziej o cenę.
Zakładając że mam hosting za 25zł i forum tylko do czytania bez załączników oraz pluginów generujących zapytania to te 100 osób online nonstop będzie ok czy jednak za dużo?



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości