Dołącz do zespołu ekspertów! Backend lub Frontend Developer?

Sprawdź najnowsze oferty pracy naszego partnera - 8lines.io!

Fora w dobie portali społecznościowych.

Założony przez  nielubiemybb.

Fora nie mają już się tak dobrze jak kiedyś sporo z nich wymarło po tym jak facebook stał się modny. Jakie fora mogą przetrwać ten niesprzyjający okres?
Moim zdaniem fora specjalistyczne skupiające się na jednej określonej dziedzinie np fora medyczne takie miejsce zawsze wygra z facebookiem.
Gdy kogoś Boli ząb  albo popsuł się samochód nie uzyska pomocy na portalu społecznościowym ale na forum owszem:)
Co wy myślicie na ten temat? Jakie fora są wstanie przetrwać ten niesprzyjający okres?
Zostałem zbanowany za chamstwo takiego trolla jak ja na tym forum nie było:)
(12.11.2018, 10:50)nielubiemybb napisał(a): Gdy kogoś Boli ząb  albo popsuł się samochód
To idzie do stomatologa albo do mechanika.

To prawda, już jakiś czas odnotowujemy na naszej sieci serwerów znaczny spadek aktywności i użytkowników. Tak samo ludzie odchodzą z teamspeak3 na rzecz discorda. Nie ukrywam, że nie jest nam to na rękę.. :-(
Cytat:w pół dnia stałeś się lepszym pytonistą niż kawenanowo kiedykolwiek programisto :3 ~ Riess 13.11.2018 16:28
Cytat:ale z tą nazwą to fyeem ma racje  ~ Divir 29.07.2019 16:08
A według mnie fora zawsze będą, ile to już lat się pisze że fora umrą? A mimo to dalej są. Jedynie ciężko jest teraz takie forum wypromować, no i fora zawsze będą miały tą przewagę że są bardziej czytelne i wygodne w użytkowaniu.
Stwierdzenie, że fora umierają jest uproszczeniem. Swoje 5 minut już miały i raczej nic się w tej kwestii nie zmieni - wynika to z ogólnego kształtu internetu.
Fora faktycznie zapewniają większy porządek i czytelność, ale kosztem czasu. Czasu na znalezienie działu, wybranie tagu, zatytułowanie wątku itd. Problem w tym, że w większości branż czas jest dobrem luksusowym i znacznie wygodniej i praktyczniej napisać posta na grupie FB, który zaraz zniknie w otchłani podobnych postów - liczy się tu i teraz. Jedynie specyficzne tematyki mają szansę na utrzymanie ruchu. Duże i znane fora coraz częściej się zamykają, na ich miejsce czasem wskakują zamienniki - ale te nie mają już takiej wartości dla użytkownika.

Poziom dyskusji zazwyczaj spada niezależnie od tematyki, liczba zaangażowanych użytkowników też. Te fora, które nadal się jakoś trzymają - często wychodzą poza samo "forum". Zauważalny jest trend dodawania coraz to większej liczby dodatków spopularyzowanych przez portale typu FB - reakcje, powiadomienia, szybkie konwersacje itd.
Suma sumarum, fora same w sobie nie znikną - tam, gdzie dyskusja wymaga uporządkowanej struktury - tam będzie się toczyła.
"Try not. Do... or do not. There is no try."
Poświęć 5 minut. Nie bądź ignorantem!  -  Jak zbadać element?
Zastanawiałem się, co jest przyczyną spadku aktywności na forach. Obecność portali społecznościowych zdaje się mieć w tym spory udział, ze względu na:
- dostępność: wystarczy jedno konto by mieć możliwość uczestniczenia w niezliczonej ilości grup tematycznych
- ogromną bazę użytkowników: portale społecznościowe mają mnóstwo użytkowników, a więc promocja grup jest o wiele łatwiejsza niż promocja własnego forum
- prostotę: brak zbędnych funkcji, ustawień, formularzy... Interfejs jest bardzo prosty i intuicyjny, co w przypadku wielu forów nie jest oczywiste
- minimum zasad: wiele grup nie wymaga by komentarze były merytoryczne. Wiele nawet nie pilnuje tzw. "offtopików". Moderatorzy na forach są bardziej rygorystyczni pod względem pilnowania porządku
Ponadto, prowadzenie forum przeważnie kosztuje. Prowadzenie grupy jest darmowe. Administratorzy mający oczekiwania wobec aktywności innych mogą się zniechęcić, jeśli nie zostaną one spełnione.

Niestety powyższe plusy mają swoje konsekwencje:
- trudno jest śledzić, co się w grupach dzieje. Wpisy szybko znikają gdzieś w otchłani innych. Dziesiątki grup walczą o naszą uwagę nieustannie i niełatwo jest odszukiwać treści
- poziom merytoryczny jest z reguły niższy, ponieważ moderatorzy/administratorzy rzadziej pilnują (albo nie pilnują wcale) poziomu rozmów. Myślę, że to może wynikać z tego, że na forach, z reguły, publikujemy pod pseudonimem a na portalach sygnujemy wpisy z imienia i nazwiska

Myślę, że fora cały czas mają szansę, ale tutaj dużo zależy od samych administratorów, nie użytkowników. Jeśli przyjmiemy postawę, że forumowy marazm jest nieuchronny to znaczy, że akceptujemy taki stan rzeczy. Można też nie zgadzać się z tym i próbować szukać przyczyn i rozwiązań.
Jeśli użytkownicy widzą, że administracji zależy, że konsekwentnie (nawet mimo małej aktywności) rozbudowują forum to chętniej włączają się i angażują w dyskusje.

Nie ma złotego środka. Każde forum jest inne i wymaga innego podejścia. Ale... Żadna sprawa nie jest przegrana, dopóki choć jeden szaleniec o nią walczy. Czyż nie?
Zwłaszcza gdy Trudno zapalić świecę, łatwiej przekląć ciemność.
Żadna sprawa nie jest przegrana dopóki choć jeden szaleniec o nią walczy. Tylko wariaci są coś warci.
Na moim forum są luźne zasady od nikogo nie wymagam hiperpoprawności Ortograficznej :) u was też jest luz można pogadać i wychodzą u was często zabawne oftopiki.
Nie raz byłe na forach gdzie albo dostawałem osty za błędy ortograficzne albo za napisanie tematu który już był zasady powinny być ale bez przesady. mam u siebie od 13 do 20 userów dziennie piszących na 130 zarejestrowanych nie jest źle:) U was też nie bo żyjecie! gdy inne suporty są martwe:)
W jednym ważnym aspekcie fora mają wadę jest ich mnóstwo a do każdego należy użyć odzielnego konta:) sam kiedyś marzyłem o dodatku który pozwoli założyć konto globalne:) Na Suporcie phpbb jest jeden aktywny user moderator Vader który codziennie coś se tam skrobie po za nim nikogo nie ma a admin nie udziela się latami.
Zostałem zbanowany za chamstwo takiego trolla jak ja na tym forum nie było:)



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości