Instalacja forum na serwerze lokalnym (localhost).

Założony przez ficus.

1 Wstęp


Instalacja forum na serwerze lokalnym praktycznie nie różni się od zwykłej instalacji na jakimkolwiek innym serwerze tudzież hostingu. Jedyna różnica jest taka, że musimy sami postawić serwer na którym zainstalujemy nasze forum. W tym celu możemy skorzystać z jednego z dostępnych w sieci narzędzi, które zdecydowaną większość roboty zrobią za nas, jednak zanim do tego przejdziemy...

Dlaczego localhost?
Wszelkie prace nad forum warto odseparować od wersji live, jeśli nie z oczywistych powodów jakimi są kwestie bezpieczeństwa i zapewnienie użytkownikom nieprzerwanego dostępu do forum, to przynajmniej ze względu na wygodę pracy jaką oferuje nam serwer domowy tzw. localhost.
  • Przyśpieszenie prac ze względu na wyeliminowanie czynnika jakim jest nasze łącze internetowe - jego szybkość i dostępność. 
  • Stały dostęp do wszystkich plików strony

2 Instalacja i przygotowanie serwera XAMPP


Tak długo jak wybrany przez Ciebie serwer działa, nie ma różnicy z jakiego rozwiązania skorzystasz. Osobiście korzystam z serwera XAMPP i to właśnie pod niego będzie dostosowany poradnik. W przypadku wybrania innych rozwiązań typu WAMP należy zwrócić szczególną uwagę na ścieżki jakie być może pojawią się w dalszej części poradnika.

3 Pobieramy paczkę z serwerem XAMPP


Paczkę możemy pobrać m.in z oficjalnej strony programu

4 Instalacja i przygotowanie pod MyBB


XAMPP w swojej ofercie ma więcej niż serwer Apache i MySQL, jednak to właśnie te dwa serwery będą nam potrzebne by kontynuować zabawę. Opis procesu instalacji oprogramowania pominę, w razie problemów warto zajrzeć do sieci - wszelkie konieczne informacje są tam dostępne i szczegółowo opisane. 

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem otwieramy panel kontrolny xampp'a i uruchamiamy usługi Apache i MySQL
   

Kliknięcie w przycisk "Admin" przy Apache uruchomi nam dashboard serwera w przeglądarce - jeśli strona się wyświetliła, wszystko działa poprawnie. Z kolei w wypadku MySQL zostaniemy przekierowani na podstronę /phpmyadmin, panel do zarządzania bazami danych.

5 Założenie bazy danych


Baza danych jest niezbędna do działania MyBB. W tym momencie serwer bazy już działa, jednak nadal brakuje nam konkretnej bazy w której umieścimy tabele forum. 
W tym celu przechodzimy do phpmyadmin gdzie w panelu po lewej stronie szukamy odnośnika Nowa - w rezultacie zobaczymy taki oto widok:

   

Nazwa bazy danych jest dowolna, ja zdecydowałem się na mybb. Jakiejkolwiek nazwy byśmy nie wybrali, należy ją zapamiętać. 

6 Dane naszej bazy danych


W trakcie procesu instalacji silnika MyBB zostaniemy poproszeni o dane do naszej bazy, jeśli działamy na ustawieniach podstawowych XAMPP nasze dane prawdopodobnie prezentują się następująco: 
  • nazwa bazy danych: mybb
  • nazwa użytkownika bazy danych: root
  • hasło do bazy danych: brak (w momencie podawania hasła należy zostawić pole puste, gdyż zwyczajnie hasła nie posiadamy)
  • host: localhost

7 Instalacja MyBB na serwerze lokalnym


W folderze w którym zainstalowaliśmy XAMPP'a musimy odnaleźć folder htdocs. W tym właśnie folderze tworzymy dodatkowy folder będący naszym forum, nazwijmy go mybb.

Od teraz dostęp do naszego forum otrzymamy przechodząc pod adres http://localhost/mybb
Oczywiście jeśli przejdziemy pod wskazany adres teraz, zobaczymy nie więcej jak zwykłą, pustą białą stronę. 

Dalej proces instalacji wygląda już standardowo, pobieramy paczkę z silnikiem forum i wszystkie pliki z katalogu Upload przenosimy do folderu, który wcześniej pod to przygotowaliśmy - w moim wypadku będzie to folder mybb

Instalator znajduje się pod adresem - http://localhost/mybb/install/index.php
Jak zainstalować MyBB?
"Try not. Do... or do not. There is no try."
Poświęć 5 minut. Nie bądź ignorantem!  -  Jak zbadać element?
Jak wgrać plugin na Hoscie ? albo cos ? :D
(12.08.2016, 19:52)ficus napisał(a): W folderze w którym zainstalowaliśmy XAMPP'a musimy odnaleźć folder htdocs. W tym właśnie folderze tworzymy dodatkowy folder będący naszym forum, nazwijmy go mybb.

Tak samo jak byś normalnie wgrywał przez FTP.
Prośby na PW dotyczące wsparcia z problemami będą ignorowane. Pomoc poza forum - odpłatna.Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości