Wywiady z Ekipą

Założony przez  Schocker.

Po ponad dwuletniej przerwie wracamy do serii „Wywiady z Ekipą”. Przez te dwa lata sporo się we wspomnianej ekipie pozmieniało: od przekazania pałeczki administratora głównego, poprzez zmiany w organizacji samego teamu, na zwykłych awansach i odejściach skończywszy. Odnowienie designu serwisu jest idealną okazją do przepytania tych członków zespołu, którzy jeszcze nie mieli okazji udzielać wywiadu. Na pierwszy ogień idzie najaktywniejszy użytkownik naszego forum i zarazem jego moderator: Snake_.

ADRIAN KORZENIOWSKI: Cześć! Standardowo w wywiadach zaczynaliśmy od pytania typu „powiedz nam coś o sobie”. Na razie wiemy tyle, że moderatorem na MyBB PL jesteś od 28 lutego 2014 roku, a więc już ponad półtora roku, a przez 3 lata aktywności na forum napisałeś prawie 12 000 postów i otrzymałeś ponad 3000 punktów reputacji. Chapeau bas! Czym się na co dzień zajmujesz, oprócz nieustannego pomagania na forum i moderowania go?
MATEUSZ „SNAKE_" CIEĆKA: Cześć! Nazywam się Mateusz Ciećka, w tzw. internetach kryję się pod nickiem Snake_. Mieszkam na Wyżynie Lubelskiej. Na co dzień od 1 września uczęszczam do technikum informatycznego, aby uzyskać w tej dziedzinie jakieś kwalifikacje. Potem (na razie takie są plany, w końcu jeszcze sporo czasu przede mną) zamierzam dalej się kształcić w tym kierunku. Zobaczymy, jak to będzie. Jak już pewnie każdy zauważył — jestem najmłodszym członkiem ekipy. Za jakiś miesiąc stuknie mi 16 lat! Cóż, co więcej... oprócz „no-life'ienia” na forum, bardzo lubię wieczorne wypady ze znajomymi, co zdarza się dość często.  Jestem również jednym z głównych administratorów serwera SA:MP Polski Freeroam, tam spędzam wolny czas.

Jak już wspominałem, jesteś zdecydowanie najaktywniejszym użytkownikiem na forum. Zarówno w rankingu postów, jak i reputacji zajmujesz pierwsze miejsce. Jak znajdujesz na to wszystko czas, co motywuje Cię do pomagania innym?
Czas czasem. Były wakacje, nigdzie nie wyjeżdżałem, wcześniej chodziłem do gimnazjum, a każdy wie, jak tam jest. Teraz się u mnie zaczęły większe schody, bo szkoła średnia, mieszkanie poza domem, tylko czasami biorę ze sobą laptopa.  Od początku września częściej siedzę mobilnie, co nieco utrudnia pracę, ale myślę, że dam radę. Motywacją do pomagania innym są sami użytkownicy, który potrafią docenić to, co dla nich (nie mówię tylko w imieniu swoim, ale wszystkich supporterów) próbujemy robić, co najlepsze, za darmo!

Na początku wywiadu zdradziłeś, że jesteś obecnie najmłodszym członkiem ekipy: jak się z tym czujesz? Jak trafiłeś do ekipy?
Nie mam z tym większych problemów, w zasadzie jest bardzo dobrze. Wiele rzeczy nauczyłem się od starszych z Ekipy, za co serdecznie dziękuję. Jak trafiłem do ekipy? Sprawa dziwna, aczkolwiek prosta. Moim pierwszym stopniem awansu była ranga „MyBB Aktywny”, po pewnym czasie dostałem prywatną wiadomość od Administratora, w której zawarł prośbę o przystąpienie do ich szeregów. W zasadzie sam nie wiem, czy można to było wtedy nazwać prośbą, tok tego był niemalże rozkazujący, teoretycznie wyjścia nie miałem. Tak oto tutaj trafiłem.

Ostatnio serwis MyBB PL przeszedł spore zmiany. Oprócz nowego, responsywnego stylu wprowadzono też trochę nowych funkcji, jak powiadomienia czy oznaczanie postów jako najlepsze odpowiedzi. Która z wprowadzonych zmian jest według Ciebie najważniejsza?
Wszystkie zmiany wyszły na plus, choć w tej sytuacji, jakiej się obecnie znajduję to najlepszym z możliwych tutaj wyszedł responsywny styl, gdyż sporo czasu spędzam mobilnie.
Skoro już o zmianach mowa: jak oceniasz rozwój MyBB w ostatnich latach? Czy coś się zmieniło w podejściu twórców wraz z 1.8?
Wersje z gałęzi 1.8.x zostały wydane stosunkowo szybko. O podejściu twórców do danej wersji nie mogę za wiele powiedzieć, bo po prostu nie zaczynałem od nie wiadomo jakiej wersji MyBB, a na początku nie interesowałem się takowym rozwojem. Dopiero gdzieś pod koniec 2013 roku utworzyłem konto na Oficjalnym Supporcie MyBB i zacząłem przeglądać jak tam sobie radzą.

Co sądzisz o obecnym kształcie MyBB 2.0? Czy uważasz, że twórcy podjęli dobrą decyzję decydując się na kompletnie przepisanie silnika od nowa z wykorzystaniem Laravela, Yii i wielu innych nowoczesnych technologii?
O ile to, co już można zauważyć, będzie dostępne za darmo, to sprawa wyjdzie bombowo. Bardzo podoba mi się podejście obecne do tworzenia 2.0, informacje o statusie (posty #dev) prac. Genialnym rozwiązaniem wyszło użycie frameworków, o ile coś napiszę w czystym PHP, to czas zacząć powoli pracować z frameworkiem. Bardzo podoba mi się też rozwiązanie szablonów. Dzięki temu, co wejdzie, style nabiorą dynamiki i ciekawego designu.

Pozostając w temacie MyBB: dlaczego wybrałeś akurat ten skrypt forum i od której wersji zaczynałeś? Co nie podobało Ci się w innych silnikach?
Zaczynałem od wersji bodajże 1.6.5, a powód wybrania tego silnika jest bardzo chaotyczny i głupi, ale cóż. Kilka pięknych lat temu postanowiłem zrobić forum gangowe (grywam na serwerach GTA SA:MP po dziś dzień). Ponieważ forum całego serwera stało na MyBB, to stwierdziłem, że również zacznę na tym pracować. Trudno stwierdzić, co nie podobało mi się w innych silnikach, bo de facto nie pracowałem z nimi. Dopiero później, gdy już rozwijałem wiedzę z zakresu MyBB, stwierdziłem, że pora zobaczyć czym się różni od pozostałych silników. Zainstalowałem sobie phpBB na lokalnym serwerze i tuż po instalacji coś mnie odrzuciło, ciężko to opisać. Po prostu nauczyłem się i przywiązałem do MyBB. Wiem, dziwnie to brzmi.

Jak widzisz siebie za 5 lat? Czy masz już jakieś plany na przyszłość i czy wiążesz ją z technologiami internetowymi?
Czy wiążę swoją przyszłość z technologiami internetowymi? Hm. Oczywiście! Jak napisałem wcześniej, dopiero zacząłem szkołę średnią, więc koniec końców za 5 lat powinienem być już jej absolwentem. Niemniej jednak studia raczej również wchodzą w grę. Potem oczywiście pozostaje mieć nadzieję, że jakaś praca z tego zawodu się trafi, a ja jej będę w stanie podołać. Chyba nieco odbiegłem od tych 5 lat...

Gdybyś mógł otrzymać dowolną umiejętność (jazda na deskorolce, prowadzenie wózka widłowego, sokoli wzrok, etc.), na co byś się zdecydował?
Zdecydowanie sokoli wzrok, to się w tej branży bardzo przyda [pewnie do wyszukiwania zagubionych średników ;) -przyp. red.]. Pozostałe możliwości to kwestia wyrobienia kwalifikacji i chęci.

Z tego co pamiętam używasz Windowsa. Czy próbowałeś też innych środowisk? Co byś zmienił w systemie Microsoftu, gdybyś mógł?
Racja, Windowsa używam od zawsze, pierwszym był bodajże Windows 98 na starym rupieciu. Może próbować to za duże słowo, ale zdarzyło mi się pracować na innych środowiskach (Mac, Linux). Nie przypadły mi jednak do gustu; ciężko się w nich odnaleźć po kilkuletniej pracy z Windowsem. Strzałem w dziesiątkę było według mnie wydanie darmowej wersji 10. Twórcom Windowsa udało się nieco wybić ze statystyk osoby, które korzystają z innych środowisk. Musiał to być niezły cios. Co ja bym zmienił? Jeśli chodzi na wersję PC to nic, ale co innego mobilna - Windows Phone. Konkretniej mówiąc, irytuje mnie podejście developerów dość pożytecznych aplikacji. Wydać to żaden problem, a naprawiać błędów potem nie ma komu, choć może to nie o sam system chodzi, a o aplikacje. Niemniej jednak sam stałem się użytkownikiem mobilnego Microsoftu i gdyby nie ta kwestia, byłbym usatysfakcjonowany.

A teraz tzw. „szybka piłka”:
 • Spiderman czy Batman? Spiderman!
 • Xbox czy Playstation? Xbox.
 • Coca-cola czy Pepsi? Pepsi...
 • Laptop czy stacjonarny? Zdecydowanie stacjonarny.
 • Kawa czy herbata? Herbatka.
 • Ulubiony cytat? „Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.” ~ Mahatma Gandhi
 • Ulubiona lektura szkolna? Dywizjon 303
 • Najważniejszy program na Twoim komputerze? Notepad++

I na koniec: czy chciałbyś jeszcze coś dodać od siebie, przekazać użytkownikom?
Z przykrością (bo sam nie jestem z tego zadowolony) muszę stwierdzić, że moja aktywność nieco spadnie z powodów opisanych wyżej. Nie jest to jednak powód do zmartwień, bo będę Was nawiedzał w weekendy!
Jak kiedyś było to dajcie spis wywiadów, które się odbyły. Zobaczyłbym DamYan oraz Adrian
https://blog.mybboard.pl/kategorie/wywiady/



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości