MyBB 1.10

Założony przez Łukasz Tkacz.

Na oficjalnym blogu MyBB pojawiła się bardzo interesująca notka mówiąca o ostatnich zmianach na supporcie, ale także planach rozwoju. Jasno wynika z niej, że rozwój wersji MyBB 2.0 to nie jest łatwa sprawa, trwa długo i sporo jeszcze potrwa. Zdecydowano więc o tym, że być może warto jest kontynuować linię 1.x i wprowadzać do niej zmiany, które miałyby przybliżyć ten silnik do nowszej odsłony - zmiany, które niekoniecznie widać od razu po wejściu na forum, a które znacznie ulepszają architekturę całej aplikacji. Są też i takie, które na pewno użytkownikom przypadłyby do gustu. Obecnie na łamach MyBB.com trwa ankieta, na co powinien zostać położony największy nacisk:
  • Użycie Twiga jako systemu szablonów
  • Wykorzystanie SASS w stylach
  • Nowy, responsywny design
  • Dodanie takich elementów jak konwersacje oraz powiadomienia

Tyle oficjalnie. Osobiście uważam - i jest to też zdanie zbudowane na podstawie obserwowania repozytorium MyBB 2.0, że ostatecznie chyba nie zobaczymy takiej wersji w ogóle. Zaznaczam, to tylko moja opinia, nie jestem w zespole MyBB.com i nie wiem jak wyglądają wewnętrzne ustalenia :) Sądzę natomiast, że rozwiązanie, które ma być nijako "tworzeniem mostu z 1.x do 2.x" przyjmie się a tyle, że zamiast wielkiej rewolucji będziemy mieli ewolucję silnika: z zachowaniem kompatybilności z pewnymi już istniejącymi rzeczami i zmiany wprowadzane tak, że kolejne aktualizacje nie będą musiały oznaczać zepsucia czegoś na istniejących forach. Oczywiście mogę się mylić, niemniej patrząc się na pierwotnie planowane zmiany między aktualną, a nową wersją uważam, że MyBB 2.0 jako takie mogłoby być ok, tyle tylko, że migracja do niego byłaby delikatnie mówiąc "bardzo trudna".

Z oryginalną treścią notatki można zapoznać się tutaj:
http://blog.mybb.com/2017/10/21/a-fresh-perspective/
Zwykle takie kroki są początkiem końca projektów lub zwolnienia ich rozwoju. Mybb jest ciężkie, nowy motyw tego nie zmieni bo siedzi to głęboko w kodzie.
W czasie od kiedy rozpoczęły się prace nad MyBB 2:

- napisałem framework do PHP
- porzuciłem ten framework
- nauczyłem się pythona i Django
- napisałem forum internetowe w powyższym
- przepisałem je od nowa
- skończyłem studia
- zacząłem pracę jako programista py/django
- zostałem seniorem
- ogarnąłem trochę JS'a i poszerzyłem kompetencje o React.js + pochodne

Aktualnie zastanawiam się czy pierw przebiję 30, czy zobaczę MyBB 2 ;)

Patrząc na [url="https://github.com/mybb/mybb2/graphs/contributors"]githuba[/url] (a także aktywność w projektach i tiketach) widać że projektowi brakuje jakiegoś zapaleńca który ciągnął by temat MyBB 2 i podejmował decyzje, ew. wyznaczał ochotnikom zadania. Zamiast tego mamy dev przez komitet i skakanie między starym a nowym ;)
Może i ja się wypowiem......

Śledzę całą sytuację bardzo dokładnie i około miesiąca (może trochę dawniej) temu na oficjalnym forum wsparcia napisałem dwie rzeczy::

1. Co - moim zdaniem - jest nie tak wykonywane wewnątrz ekipy + propozycje jakby można to naprawić, oraz
2. po uprzedniej rozmowie (i uzyskaniu zgody) szefa, napisałem publicznie ofertę naszego teamu dotyczącą przejęcia MyBB + wizja rozwoju MyBB.

Co dostałem w zamian?

1. Ogólnikowe odpowiedzi,
2. Traktowanie jak natręta, 
3. Brak zrozumienia (ja o jednym, ekipa o drugim),
4. Wykręcanie sensu moich wypowiedzi,
5. Ogólna nieprzychylność teamu,

a teraz najlepsze:: @Devilshakerz w pewnym momencie zaczął bezpodstawnie (były one przywracane przez Tom K.) kasować moje posty wytykające błędy ekipy.
Także odnośnie tematu 2.0:: owszem, wydanie jest jaknajbardziej możliwe, ale pod innymi rządami. Obecna ekipa traci już kontrolę nad sytuacją.

W pełni popieram to co zostało napisane w poście #242 :: takie kroki oznaczają tylko jedno = początek końca projektu. A szkodaby było MyBB, gdyż projekt ma ogromny, niewykorzystany, potencjał. Szkoda że ekipa oficjalnego wsparcia tego nie dostrzega/to ignoruje. Wielka szkoda.
(23.10.2017, 21:24)testAccount napisał(a): 2. po uprzedniej rozmowie (i uzyskaniu zgody) szefa, napisałem publicznie ofertę naszego teamu dotyczącą przejęcia MyBB + wizja rozwoju MyBB.

Sorry ale OS tak nie działa. Aby przejąć projekt trzeba być kimś BARDZO znaczącym w kommunity - jednym z głównych developerów, albo utrzymywać popularny fork projektu. Inaczej taka oferta nie zostania odebrana serio.
(24.10.2017, 02:15)Riess napisał(a):
(23.10.2017, 21:24)testAccount napisał(a): 2. po uprzedniej rozmowie (i uzyskaniu zgody) szefa, napisałem publicznie ofertę naszego teamu dotyczącą przejęcia MyBB + wizja rozwoju MyBB.

Sorry ale OS tak nie działa. Aby przejąć projekt trzeba być kimś BARDZO znaczącym w kommunity - jednym z głównych developerów, albo utrzymywać popularny fork projektu. Inaczej taka oferta nie zostania odebrana serio.
Nie do końca......

To co ja zaproponowałem to jest przejęcie projektu. Dwie możliwości::

1. zachowujemy obecną hierarchię stanowisk, czyli mówiąc wprost:: dajemy im etat,
Czyli :: ekipa staje się naszymi pracownikami, pracują 8/24; rozwój skryptu przyspiesza, my jako firma nie ingerujemy w MyBB i wszyscy są happy :)

2. cała ekipa rezygnuje, Chris przekazuje mi dowodzenie projektem, MyBB nadal jest OS, powstaje etatowy team dedykowany MyBB, który to ma decydujący wpływ na kształt MyBB. Oczywiście społeczność liczy się nadal.
Ok, ale żadna z tych propozycji nie jest z punktu widzenia osoby już uczestniczącej w projekcie sensowna ;) Pierwsza defakto oznacza zmianę pracy albo warunków współpracy na strikte komercyjne a to jest meh jak OS robi się for fun (wbrew temu co się wydaje dla wielu OS'wców to ważny czynnik).

Pozwolisz też że nie śmiało zapytam, może podeprzeć to co piszesz jakimiś kredenszialami? Masz budżet, firmę, legala?
co to za dziwne słownictwo?

Tak - jesteśmy legalną firmą, zarejestrowaną w PL, tutaj odprowadzamy podatki itp. Nasz budżet (=jego wielkość) jest informaxcją poufną.
Jeżeli chodzi Ci o lega;nego Windowsa to tak - mamy licencję na Windows Server 2016. Bo takiego używamy.

Btw :: sądząc po słownictwie, braki wiedzy próbujesz nadrobić byciem 'trendi'. Serio myślisz że takie zachowanie doda Ci szacunku? Nie u mnie.
Ja zwyczajnie używam korpomowy ;)

Legal = opieka prawnicza. Kredenszial = dowody że nie jest się firmą krzakiem.
U  nas korpomowy nie stosujemy.

Tak, mamy opiekę prawną. Dowody na bycie poważnym partnerem biznesowym? Kadra IT z potwierdzonym wieloletnim doświadczeniem nabytym od najlepszych w branży (Cisco, MS, AMD, Intel i inni). Skupiamy ludzi o rzeczywistej wiedzy, szpanerom dziękujemy.

Nasza działalność skupia się na pomaganiu upadającymn serwisom (90% to fora) 'podnieść się' po mniej lub bardziej nieprzemytślanych decyzjach administracji. Pomagamy zarówno pod względem IT, jak i finansowo.
Fakt, troszeczkę to już zbyt długo trwa. Sam czekam na nową wersję, ale coś tu chyba stoi. Z drugiej strony rozumiem problem OS i fakt, że dużo ludzi najpierw się deklaruje do wsparcia, a potem się im nudzi i znikają, przy czym to co zrobili staje się często obciążeniem, które najpierw trzeba ogarnąć. Nie wiem jak to w MyBB, nie interesuję się tym bezpośrednio, ale czekam i czekam...
Forum: https://odjechani.com.pl Konto testowe - Login:Mybboard.pl Hasło:mybboard Posiadam link do Mybboard.pl w stopce. 
Z jednej strony szkoda, że tak to się dłuży chociaż nie można zakładać, że projekt zostanie porzucony. Skoro w ankiecie są takie opcje jak zmiana systemu szablonów bądź wprowadzenie Sass (ach kochany Sass :D :D :D) to znaczy, że coś jednak planują zrobić, a implementacja tego nie należy do najszybszych. Dodatkowo zapewne architektura aplikacji również uległa by zmianie, a stworzenie nowej nie należy do prostej. Jestem dobrej myśli i zapewne MyBB 2.0 w końcu zostanie wydane, choć chciałbym przypomnieć, że silnik jest Open Source więc teoretycznie każdy sobie może stworzyć "swoje MyBB 2.0".
Na forum MyBB.com pojawił się dział dev 1.10.
Czyżby kolejne większe zmiany w skrypcie?
(19.11.2017, 18:01)Sepowaty napisał(a): Na forum MyBB.com pojawił się dział dev 1.10.
Czyżby kolejne większe zmiany w skrypcie?
https://blog.mybb.com/2017/10/21/a-fresh-perspective/
Kodowanie, edycja i tworzenie styli, for, stron, poszczególnych elementów - polecane szczególnie dla osób, które nie potrafią sobie poradzić z problemami.

Sprzedam Styl (RWD): https://webboard.pl/thread-74571.html
na mybb.com jest wątek który opisuje co i jak

a u nas na blogu można by dać polską wersje
Pomoc poprzez system prywatnych wiadomości jedynie odpłatnie.
Nie pisz do mnie prywatnych wiadomości w sprawie pomocy na forum, tak owe będą ignorowane.
Jeśli możesz zadać pytanie na forum, napisz nowy wątek.Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości