1 Spolszczenie

 
W celu zapewnienia komfortu jak największej liczbie użytkowników, MyBB jest dostępne w wielu wersjach językowych. Domyślnie MyBB jest instalowane z paczką językową języka amerykańskiego, ale dostępne są również inne paczki językowe. Paczka przygotowana przez ekipę tłumaczy MyBBoard.pl umożliwi Ci używanie MyBB w języku polskim.


2 Struktura plików i katalogów spolszczenia


Polski tekst przechowywany jest w plikach językowych, które zostały spakowane i posortowane na klika katalogów. Paczka z plikami polonizującymi MyBB zawiera również spolszczone obrazki przycisków i grup (wersje 1.6.x; od wersji 1.8.x, w związku z innym sposobem prezentowania wspomnianych obrazków, całe tłumaczenie zawiera się w plikach językowych).
 • images/groupimages/polish – polskie obrazki rang (wycofane od wersji 1.8.0)
 • images/polish – polskie przyciski (wycofane od wersji 1.8.0)
 • inc/languages/polish.php – plik definiujący język spolszczenia, jego kodowanie i kilka innych informacji takich jak autor, jego strona internetowa, kierunek tekstu, wersja MyBB, do której przeznaczone jest spolszczenie a także czy zawiera przetłumaczony panel administratora
 • inc/languages/polish – katalog zawierający pliki ze spolszczeniem treści widocznych ze strony zwykłego użytkownika
 • inc/languages/polish/admin – katalog zawierający pliki ze spolszczeniem panelu administratora

3 Instalacja spolszczenia


Musisz utworzyć taką samą strukturę katalogów na swoim serwerze, a następnie umieścić tam pliki językowe. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje jak to zrobić.

Zakładamy, że pliki paczki językowej masz już rozpakowane na swój dysk, przy zachowaniu poprawnej struktury katalogów, a także wiesz, jak używać swojego klienta FTP. Do wykonania poniższych kroków powinien wystarczyć każdy klient FTP.
 • Uruchom klienta FTP i połącz się ze swoim serwerem.
 • Przejdź na serwerze do katalogu, w którym zainstalowana jest Twoja kopia MyBB.
 • Przejdź na serwerze do katalogu o nazwie inc i dalej do katalogu languages. W katalogu languages zauważysz katalog english i plik english.php.
 • Skopiuj plik polish.php ze swojego komputera do katalogu languages na serwerze.
 • Następnie skopiuj katalog polish ze swojego komputera do katalogu languages na serwerze.
 • Wróć na serwerze do głównego katalogu Twojej kopii MyBB.
 • Poniższe kroki dotyczą jedynie tłumaczeń dla MyBB starszych niż 1.8.0
 • Przejdź na serwerze do katalogu o nazwie images. Znajdziesz tam podkatalog english.
 • Przejdź na swoim komputerze do katalogu o nazwie images. Znajdziesz tam podkatalog polish.
 • Skopiuj wspomniany podkatalog polish z katalogu images ze swojego komputera do katalogu images na serwerze. Wraz z nim skopiowane zostaną pliki closed.gif, newreply.gif, newthread.gif, postbit_delete.gif, postbit_edit.gif, postbit_email.gif, postbit_find.gif, postbit_pm.gif, postbit_profile.gif, postbit_quote.gif, postbit_report.gif i postbit_www.gif.
 • Upewnij się, że jesteś nadal w katalogu images na serwerze i przejdź do podkatalogu groupimages. Znajdziesz tam podkatalog english.
 • Na swoim komputerze przejdź do katalogu images i podkatalogu groupimages. Znajdziesz tam podkatalog polish.
 • Skopiuj wspomniany podkatalog polish z katalogu groupimages ze swojego komputera do katalogu groupimages na serwerze. Wraz z nim skopiowane zostaną pliki team-administrator.gif, team-designer.gif, team-developer.gif, team-management.gif, team-mod.gif, team-supermod.gif, team-support.gif i team-tester.gif.

4 Aktywacja spolszczenia


Po wysłaniu wymaganych plików na serwer, możesz zacząć używać polskiego tłumaczenia na swoim forum. Pamiętaj jednak, że najpierw trzeba go aktywować.
W poniższych krokach dowiesz się jak sprawić, by polski język był używany przez użytkowników i administratora forum oraz gości.

5 Zwykły użytkownik


Jeżeli dany użytkownik chce zmienić preferowany język na polski, powinien kliknąć link User CP (panel użytkownika) i przejść do sekcji Edit Options. Następnie powinien wybrać Polski jako Board Language w ramce Other options.

6 Domyślny język dla forum


By polski język stał się domyślnym dla Twojego forum, po zalogowaniu na konto administratora należy kliknąć w link Admin CP (panel administratora) i przejść na zakładkę Configuration. W górnej części listy znajduje się sekcja General Configuration. Po kliknięciu na ten link wystarczy wybrać polski jako Default Language, zatwierdzając zmiany przyciskiem Save Settings.


7 Język dla panelu administratora


By zacząć używać polskiego języka w panelu administratora, po zalogowaniu na konto administratora należy kliknąć w link Admin CP i przejść do zakładki Configuration. Następnie należy kliknąć w link Control Panel Preferences (Global) znajdujący się u dołu listy. Ostatni krok to wybranie języka polskiego jako Control Panel Language oraz zatwierdzenie zmian przyciskiem Save Settings.
W przypadku braku rezultatów nadaj plikom odpowiednie CHMODy.
Prośby na PW dotyczące wsparcia z problemami będą ignorowane. Pomoc poza forum - odpłatna; kontakt: snakemybboard@gmail.com.